22 marca – Światowy Dzień Wody

kategoria: Dydaktyka

Dzisiaj na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione w celu podniesienia świadomości, jak wielką rolę odgrywa woda i jakie zagrożenie niesie ze sobą spadek jej zasobów. Obchody święta przyczyniają się do pogłębianie szacunku do wody, która ze względu na swą pozorną dostępność w warunkach klimatu umiarkowanego, często bywa marnotrawiona.

https://retencja-storage.ams3.cdn.digitaloceanspaces.com/retencja/uploads/2019/03/dzie%C5%84-wody-2.png

W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, obchody Światowego Dnia Wody będą nieco inne niż w latach ubiegłych. Akcję informacyjną na temat tego jak, jak ważna w życiu człowieka jest woda, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie postanowiło przenieść do Internetu. Organizatorzy zachęcają do obejrzenia spektaklu pt. „SPRAWA WODY –  kto ją nam kradnie?”. Przedstawienie będzie można oglądać o godzinie 10:00 na kanale Aktywni Błękitni na YouTube i profilu Aktywni Błękitni na Facebooku. Podczas spektaklu będziemy zastanawiać się co można zrobić, aby zatrzymać wodę w przyrodzie, jak powstrzymać „betonozę”, czy i jak możemy retencjonować wodę oraz co daje sadzenie drzew i łąk kwietnych. W końcu widzowie dowiedzą się jak być Aktywnym Błękitnym – to znaczy, co możemy zrobić, aby w swoim najbliższym otoczeniu zadbać o wodę. Wątek kryminalny spektaklu gwarantuje dobrą zabawę!

Aktywni Błękitni to sztandarowy program edukacyjny Wód Polskich skierowanego do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych. Głównym celem programu jest stworzenie sieci szkół przyjaznych wodzie, które będą działać na rzecz edukacji o zrównoważonym rozwoju w gospodarce wodnej, szczególnie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy.

© 2015 Instytut Pedagogiki, Wydział Humanistyczno-Społeczny Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. Wszystkie prawa zastrzeżone.